• Vaktsineerimine

  Gripivaktsiin, puukentsefaliidi vaktsiin,
  pneumokoki vaktsiin, muud vaktsiinid

  Puukentsefaliidi vaktsiin

  Praegu on õige aeg vaktsineerida end puukentsefaliidi vastu.

  Vaktsineerime ka nimistuväliseid patsiente, registreerida palun telefoni teel: 6550020.

  Puukentsefaliidi vaktsiin on vaktsiin, mille eesmärk on kaitsta inimesi puukentsefaliidi vastu. Puukentsefaliit on äge viirusnakkus, mis mõjutab närvisüsteemi ja võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, sealhulgas ajupõletikku ja surma. Selle ainuke ravi on ennetus ehk vaktsineerimine.

  Siin on mõned olulised punktid puukentsefaliidi vaktsiini kohta:

  • Puukentsefaliidi põhjustaja: Puukentsefaliiti põhjustavad puugid, kes kannavad edasi puukentsefaliidi viirust. Nakatumine võib toimuda puugi hammustuse kaudu. Puuk peab olema ennast sisse söönud ja nakatumine toimub tavaliselt tundide jooksul.
  • Vaktsiini eesmärk: Puukentsefaliidi vaktsiin on loodud stimuleerima immuunsüsteemi tootma antikehi, mis suudavad ära tunda ja neutraliseerida puukentsefaliidi viirust. See aitab vältida nakkuse levikut organismis ja kaitsta närvisüsteemi kahjustuste eest.
  • Soovitatav sihtrühm: Puukentsefaliidi vaktsiin on eriti soovitatav inimestele, kes elavad või viibivad piirkondades, kus puugid on laialt levinud ja puukentsefaliidi oht on suurem. Eestis on nakatunud mõne puukide teel leviva haigusega u 1/3 puukidest.
  • Vaktsineerimisskeem: Puukentsefaliidi vaktsiin nõuab tavaliselt mitut doosi, et tagada piisav kaitse. Oluline on järgida ettenähtud vaktsineerimisskeemi ja täiendada vajadusel booster-doosidega vastavalt arsti soovitustele.
  • Ohutus: Enamik inimesi talub puukentsefaliidi vaktsiini hästi. Kõrvaltoimed on tavaliselt kerged ja mööduvad, nagu süstekoha punetus või kerge palavik.

  Puukentsefaliidi vaktsiin on tõhus vahend selle nakkushaiguse vastu võitlemisel ja aitab vähendada tõsiste tüsistuste riski.

  Soovin puukentsefaliidi vaktsiini

   

  Gripivaktsiin

  Gripivaktsiin on hooajaline vaktsiin, uus vaktsiin taas sügisest 2024.

  Gripiviirus on hooajaline nakkushaigus, mis mõjutab peamiselt hingamisteid. Gripiviirusega nakatumine võib põhjustada mitmesuguseid sümptomeid alates kergekujulisest nohust ja köhast kuni raskete hingamisteede komplikatsioonideni, mis võivad mõnikord olla eluohtlikud.

  Gripivaktsiin on loodud stimuleerima immuunsüsteemi tootma antikehi, mis suudavad ära tunda ja neutraliseerida gripiviirust. Vaktsiin sisaldab nõrgestatud või surnud gripiviirust või selle komponente, mis ei suuda haigust põhjustada, kuid on piisavalt tõhusad immuunsüsteemi mobiliseerimiseks.

  Soovin gripivaktsiini

   

  Pneumokoki vaktsiini vaktsineerimine

  Pneumokokk on bakter (Streptococcus pneumoniae), mis võib põhjustada mitmesuguseid infektsioone, sealhulgas kopsupõletikku, kõrva- ja siinushaigusi ning meningiiti.

  Pneumokokk on bakter (Streptococcus pneumoniae), mis võib põhjustada mitmesuguseid infektsioone, sealhulgas kopsupõletikku, kõrva- ja siinushaigusi ning meningiiti. Eelkõige on ohustatud langenud immuunsüsteemiga isikud – eakad, krooniliste haigustega (diabeet, KOK, südame isheemiatõbi ja hüpertooniatõbi, neerupuudulikkus, HIV) ja lapsed, eriti need, kes sagedasti või tõsiselt põevad kõrvapõletikke või hingamisteede infektsioone.

  Pneumokoki vaktsiin on vaktsiin, mis on loodud kaitseks pneumokoki bakteri põhjustatud haiguste vastu. Kuna pneumokokil on väga palju erinevaid eri genoomiga tüvesid, mis haigust põhjustavad, siis on ka pneumokoki vastu loodud erinevaid vaktsiine, mis annavad kaitse 13-23 eri bakteritüve vastu. Erinevad on ka vaktsineerimisskeemid.

  Ohutus: Pneumokoki vaktsiin on üldiselt ohutu, kuid nagu iga vaktsiini puhul, võivad tekkida kerged kõrvaltoimed, nagu süstekoha punetus või palavik. Tõsised kõrvaltoimed on haruldased.

  Ühilduvus teiste vaktsiinidega: Pneumokoki vaktsiini võib manustada koos teiste vaktsiinidega vastavalt tervishoiutöötaja soovitustele.

  Pneumokoki vaktsiin on oluline ennetav meede, eriti riskirühmadele, et vähendada pneumokoki põhjustatud haiguste levikut ja tõsidust. Enne vaktsineerimisotsuse tegemist on soovitatav konsulteerida tervishoiutöötajaga, et saada asjakohast teavet ja nõuandeid vastavalt isiklikule tervisele ja riskiteguritele.

  Pneumokoki vaktsiin on tasuline, v.a üle 65-aastased riskirühma haiged. Need patsiendid saavad vaktsineerida nakkushaiguste arsti juures tasuta.

  Soovin pneumokoki vaktsiini

   

  WHO soovitused riigiti vajalikest vaktsineerimistest reisimise korral leiad: Riskipiirkonnad.TAweb 2024.04.xls (live.com)


  Vaktsiini teemalised postitused

  Postitused puuduvad

  Vaktsineerimine hinnakiri

  • Gripivaktsiin 15€ (hetkel tasuta!)
  • Puukentsefaliidi vaktsiin 40€
  • Pneumokoki vaktsiin 72-85€ (olenevalt vaktsiinist)
  • Muud vaktsiinid (A-hepatiit, B-hepatiit jm) – tellimisel

  Tasuta teeme täiskasvanutele difteeria-teetanuse revaktsineerimist (vajalik ette registreerida, vaktsiin tellimisel!)

  Tasuta gripivaktsineerimist teeme kõikidele 60-a ja vanematele, (rasedatele, lastele 6k- kuni 7 a k.a, terviseseisundi tõttu kõrgenenud riskiga 8–19 aastased (k.a.) lapsed ja noorukid, kes kuuluvad gripi riskirühma (gripi riskirühma loetakse lapsed ja noorukid, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda – lapsed, kellel on südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus).


  Soovin vaktsineerida

  Eelregistreerimiseks vaktsineerimisele tehke järgmine valik: