Uuritavad piirkonnad
Kõhupiirkonna ultraheliuuring.
Protseduurile tuleb minna tühja kõhuga, et soolte sisu ei segaks nähtavust. Soovitav on juua enne uuringut vett või muid vedelikke, sest kusepõis võiks ultraheli ajal olla täitunud/osaliselt täitunud
Kõhupiirkonna ultraheliuuringuga same hinnata siseorganite seisundit (neerud, maks, sapipõis, kusepõis), tuvastada siseorganite haiguslikke muutusi (kasvajad, kivid, polüübid sapipõies ja sapijuhades, sapipõiepõletik, maksakahjustused, pimesoolepõletik, muud ägedad põletikulised seisundid).
Vaagnapiirkonna ultraheliuuring.
Vaagnapiirkonna ultraheliuuring aitab hinnata suguorganite suurust, nende struktuuri, tuvastada võimalikke kasvajaid või kinnitada nende puudumist, kontrollida kusepõie kontuure ja uriinijääkide mahtu ning hinnata kusepõit ümbritsevaid kudesid.
Kilpnäärme uuring.
Kilpnäärme uuring võimaldab tuvastada kilpnäärme seisu, sh sõlmede ja tsüstide olemasolu või nende puudumist, kilpnäärme struktuuri, suuruse ja ühtlase kuju. Protseduur ei nõua spetsiaalset ettevalmistust.
Kaela veresoonte ultraheliuuring
Kaela veresoonte ultraheliuuring on oluline diagnostiline tööriist südame- ja veresoonkonnahaiguste hindamisel, võimaldades arstidel varakult avastada ja jälgida veresoonte haigusi ning nende riskitegureid. See protseduur võimaldab täpset ja kiiret hindamist, võimaldades optimaalse ravistrateegia väljatöötamist ja patsientide tervise paremat jälgimist.
Jalaveresoonte ultraheliuuring.
Eelnevalt 10 tunni jooksul loobuda suitsetamisest, kohvist, kangest teest ja energiajookidest ning vähemalt 24 tundi enne protseduuri ei tohiks tarvitada alkoholisisaldusega jooke.
Jalaveresoonte ultraheliuuring võimaldab varakult tuvastada varikoosi, trombe, tursete ja veenilaiendite põhjuseid, välistada või kinnitada patoloogiad ning oluliselt toetada diagnoosimist. Ultraheliuuringuks ettevalmistumisel palume eelnevalt 10 tunni jooksul loobuda suitsetamisest, kohvist, kangest teest ja energiajookidest ning vähemalt 24 tundi enne protseduuri ei tohiks tarvitada alkoholisisaldusega jooke. Kui patsient tarvitab regulaarselt ravimeid, mis mõjutavad vereringet või veenide seisundit, tuleb sellest kindlasti eelnevalt teavitada protseduuriga teostavat arsti.
Süljenäärmete ultraheliuuring
Protseduurile tuleb minna tühja kõhuga. Vahetult enne protseduuri pole soovitatav juua.
Süljenäärmete ultraheliuuring uuring võimaldab hinnata suurte süljenäärmete – keelealuse, lõuaaluse ja kõrvaümbruse süljenäärme seisu, märgata kasvajaid, diagnoosida põletikke, tuvastada süljekanalite ummistusi ja kive.
Kube ja genitaalpiirkond
Uuringule tulles tuleb eelnevalt kubeme ja genitaalpiirkond korralikult pesta.
Kubemepiirkonna ultraheliuuring võimaldab näha kubeme, munandite ja seemnekanalite struktuuri ja seisundit ning õigeaegselt tuvastada võimalikud patoloogiad.
Nahaaluskoe ultraheliuuring
Nahaaluskoe ultraheliuuring uuring võimaldab hinnata nahaaluskoe muutusi ja nende suurust – vedeliku kogumid, lümfisõlmed, tuumorid. Vajadusel ka nende punkteerimine.
Millal kasutada diagnostikaks ultraheli ehk sonograafiat:
- Siseorganite (maks, neerud, põrn, sapipõis jne) diagnostika ja haiguslike seisundite avastamine
- Rinnanäärmete ja eesnäärme kuju ning suuruse hindamine ja haiguslike seisundite avastamine
- Nahaaluskoe ja pehmete kudede koldeliste muutuste hindamine
- Veresoonkona seisundi hindamine (veresoonte aterosklerootilised seinamuutused – valendiku vähenemine, veresoonte sisekesta paksenemine, trombimasside esinemine)
- Kilpnäärme struktuuri hindamine – sõlmed, suurus jne
- Lihaste ja kõõluste traumaatilised muutused – lihasrebendid, kannakõõluse vigastuse kahtlus, õlaliigese sidemete rebendid, kaltsifitseeruv tendiniit (kaltsiumi ladestumine kõõluste ümber ja sisse), bursiidid ( limapauna põletikud) jne
- Suuremates liigestes liigse vedeliku hindamine
- Erinevate raviprotseduuride läbiviimine ultraheli kontrolli all (näitels liigesesisesed süstid, vedelikukogumike punkteerimine või dreneerimine ultraheli abil)
Kas ultraheli tegemisele on vastunäidustusi:
Ultraheliuuringule ei ole vastunäidustusi.
Ultraheliuuringule ei ole vastunäidustusi. Diagnostilist ultraheli on maailmas kasutatud juba üle 35 aasta. Praeguste seisukohtade järgi ei ole meditsiinilisteks uuringuteks kasutataval ultrahelil kahjulikku bioloogilist toimet. Ultraheliuuringuid saab ohutult teha ka rasedatele. Vajadusel võib uuringut teha mitu korda päevas.
Ultraheliuuring on suure informatiivsusega, kergesti teostatav, valutu ja ohutu.
Ultraheliuuringute teemalised postitused
Tomson Tervisekeskus asub alates 1.oktoobrist uuel aadressil Sepapaja 12/1, Tervisemaja 2. Uus maja on vahetult
Ultraheliuuringud Ülemiste Tervisemajas Acme Diagnosticsis Võimalik nii perearsti saatekirjaga kui ise uuringule registreerides Ülemiste Tervisemajas
Kõhu- ja vaagnapiirkonna ultraheliuuring Enne siseelundite (maksa, kõhunäärme, sapipõie, põrna) uuringut ärge sööge 4-6 tundi Kui