• Haiguste ennetamine
  ja tervisekontroll

  Krooniliste haiguste jälgimine, diagnoosimine,
  analüüsid, profülaktilised nõustamised.

  Haiguste ennetamine – parim ravi haiguse vastu

  Haiguste ravi ei seisne tänapäeval ainult nende tekitatud tagajärgede ja tüsistuste likvideerimises, vaid põhirõhk on ennetusel ja tervist hinnatakse tervena elatud aastate ning elukvaliteedi järgi.

  Ennetustegevused hõlmavad näiteks emakakaelavähi- ja jämesoolevähi sõeluuringuid, laste profülaktilisi tervisekontrolle ja vaktsineerimisi, nakkushaiguste vastaseid vaktsineerimisi, kroonilise haigusega patsiendi regulaarset jälgimist, mootorsõiduki tervisetõendi tervisekontrolli ja varajaste terviseriskide avastamist.

  Tervislikud eluviisid on alustala iga raske haiguse ennetusel ja kroonilise haiguse väljakujunemise aeglustamisel, eluviisidel on haiguste tekkimisel 50% osakaal.

  Võta ühendust arstiga

  Haiguste ennetamise põhitõed

  Kõikide nii tervete patsientide kui ka krooniliste haigustega patsientidele

  Kõikide nii tervete patsientide kui ka krooniliste haigustega patsientidele, kui selleks ei ole arsti poolt selgelt informeeritud vastunäidustusi, kehtivad järgnevad põhitõed:

  • 150 minutit mõõdukat liikumist nädalas
  • Vähemalt kahel päeval nädalas tuleks teha lihaseid ja luid tugevdavaid harjutusi
  • Taldrikureegel ja 3 söögikorda päevas
  • Suitsetamine ja nikotiin igal kujul on kahjulik tervisele
  • Alkoholi puhul ei ole olemas tervist mittekahjustavat kogust
  • Vööümbermõõt naistel hoida kuni 88 cm ja meestel kuni 102 cm
  • Vererõhk hüpertooniatõve korral hoida alla 130/80mmHg, tervetel kuni 140/90mmHg
  • Uni on tervise üks tugisambaid. Unevajadus on erinev, aga 7-8h und võiks keskmiselt tulla küll
  • Sotsiaalne tervis – head suhted, perekond ja sõbrad on kalleim vara

  Vaata patsiendijuhendit tervislike eluviiside soovitustega

  Haiguste ennetustegevused

  Sõeluuringud ja vaktsineerimised on oluline osa tervisekeskuse igapäevatööst

  Tervisekassa ennetustegevustest osa  korraldatakse projektidena. Kui teile saadetakse Tervisekassast  personaalne kutse rinnavähi /emakakaelavähi/jämesoolevähi  sõeluuringus osalemiseks, on oluline  kindlasti antud uuringud läbida. Emakakaelavähi sõeluuringu sünniaasta põhisesse  sihtrühma kuuluvad naised saavad registreeruda uuringu tegemiseks   meie tervisekeskusesse ämmaemanda vastuvõtule  sõltumata kuulumisest  Tomson Tervisekeskuse perearstide nimistusse.

  Jämesoolevähi sõeluuringu jaoks kutsub pereõde teid kohale testkomplekti kättesaamiseks ja juhendab proovi võtmise osas. Vaata lähemalt: www.soeluuring.ee

  Võta ühendust arstiga

  Vaktsineerimine kui üks ennetusvõimalus

  Nakkushaiguste ennetamiseks viiakse läbi riiklikke vaktsineerimisi.

  Nakkushaiguste ennetamiseks viiakse läbi riiklikke vaktsineerimisi. Lisaks on võimalik saada igakülgset infot kalendriväliste vaktsineerimiste kohta ja neid ka tasulise teenusena teostada. Riiklikult ettenähtud  vaktsineerimistest loobumisel tuleb lapsevanemal täita keeldumise avaldus iga vaktsiini kohta.

  Vaktsineerimine

  Krooniliste haiguste jälgimine

  Kõrgenenud vererõhk, veresuhkur, kolesterool, ülekaal ja suitsetamine on suurimad riskitegurid südame- veresoonkonna haiguste väljakujunemisel

  Kroonilise haigusega inimesi (näiteks hüpertoonikud, südamepuudulikkusega haiged, diabeetikud) ootab pereõde enda vastuvõtule vähemalt kord aastas, vastuvõtul  on oluline kontrollida olulisi tervisenäitajaid, arutada patsiendiga tema toimetulekut haigusega ja igapäevase eluga. Sellised korrapärased  läbivaatused ning analüüside ja uuringute teostamine on vajalikud ka ravimite retseptide pikendamiseks ja vajadusel ravi korrigeerimiseks.

  Vajadusel suunab seejärel pereõde Teid arsti vastuvõtule või konsulteerib arstiga raviskeemi ja soovituste osas peale analüüside vastuseid kaugteel.

  Tervisekeskuse pereõde on iseseisev spetsialist ja perearsti suurim abiline kõikide oma patsientide regulaarsel jälgimisel ja perearstil on alati ülevaade oma patsientide terviseseisundist tänu temaga koos töötavale professionaalide meeskonnale.

  Vastuvõtule tulles võta kaasa oma uriinianalüüs, kodune vererõhupäevik ning raviskeem, mida igapäevaselt kasutad

  Kõrgvererõhutõbi on kõige levinuim krooniline haigus alates keskeast. Kuna sageli ei pruugi inimene tunda kõrgenenud vererõhku, aga organismile võib see juba kahjustavat toimet avaldada, siis on oluline hoida vererõhk normi piires ja vähendada teisi riskitegureid, mis haigust süvendavad.

  Pereõde ja perearst võivad anda soovitusi ravimite ja elustiilimuudatuste ning vererõhu- ja kolesterooliväärtuste eesmärkide osas, aga kõige olulisem on patsiendipoolne soov enda tervist hoida ja teha koostööd professionaalidega ravisoovituste järgimise ning ravimite võtmise osas.

  Täiskasvanute kõrgvererõhktõve patsiendijuhend

   

  Alkoholi tarbimise vähendamine ja tubakast loobumine

  Tubakast loobumine on kroonilise haiguse ravis ülioluline. Küsi nõu pereõelt või perearstilt. Samuti tutvu patsiendimaterjaliga Alkoholi tarbimise vähendamiseks võid alati nõu ja tuge küsida oma perearstilt või pereõelt.

  Kasulikku infomaterjali leiab lisaks:

   

  Tervisekontroll ja analüüsid

  Regulaarne tervisekontroll tervel täiskasvanul toimub iga kahe aasta tagant töötervishoiuarstil ja vajadusel suunatakse patsient edasi perearstile

  Tervisekontrolli on soovitatav alustada töötervishoiuarsti regulaarsest visiidist ja tervisemurede või tõsiste terviseriskide korral on soovitatav konsulteerida perearstiga. Tasulisena on võimalik teha erinevaid tervisekontrolli vereanalüüside pakette, mida Tervisekassa ei kata.

  Võta ühendust arstiga

   


  Ennetuse ja tervisekontrolli teemalised postitused

  Postitused puuduvad

  Haiguste ennetamine
  ja tervisekontroll hinnakiri

  • Vererõhu Holtermonitooring 24h jooksul (soovi korral arsti poolt vastuse kommenteerimine lisatasu eest) 55€
  • EKG- Holtermonitooring 24h joosul (soovi korral perearsti või kardioloogi poolt vastuse kommenteerimine lisatasu eest) 85€
  • Patsiendi soovil võetavad analüüsid – vastavalt Synlabi hinnakirjale, lisandub õe vastuvõtt 15€

  Soovin tervisekontrolli, analüüse anda
  või profülaktilist nõustamist

  Tee järgmine valik: